V-Stromania 14

Mesaj
Autor
sasu
Mesaje: 17
Membru din: Lun Noi 19, 2018 12:07 pm

Re: V-Stromania 14

#21 Mesaj de sasu » Lun Mai 29, 2023 10:18 am

Vrajitoru scrie:
Joi Mai 25, 2023 4:32 pm
Daca gasesti pe cineva... bine!
Daca nu te pun in single si iti dau diferenta inapoi.
Daca am optiunea asta e si mai bine.
Mersi.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#22 Mesaj de Vrajitoru » Vin Iun 16, 2023 9:43 am

Din pacate vremea la noi nu arata deloc bine asa ca nu cred ca o sa fie posibil sa facem tura de offroad vineri. Doar daca sunt oameni dispusi sa faca 70 km dus si 70 intors ca sa trebem o tura pe piatra pe Gatul Berbacului pana la Paltinis si sa coboram pe Santa pana la Curmatura. Alea sunt drumuri de piatra si se poate merge pe ele si pe ploaie. Cei de la V-Stromania 10 pot sa certifice asta... ca ne-a plouat de ne-a rupt.
In rest, in partea aia de judet, drumurile neasfaltate sunt de pamant si pamantul e unul lutos, asa ca e greu de tot de iesit in teren cu motocicletele mari. Asta se traduce in sute de metri facuti in ore. Nu mai vrem asta, sau cel putin eu nu mai vreau.
Am putea merge pana la Canionul de la Mihaileni si vedem daca putem ajunge (ca si acolo e off pana in canion) ca sa va rupeti capetele pe nisip.
Sau am putea face tura doar de plimbare pe satele din jur. Piesajele sunt idilice.
Totul doar sa nu ploua... ceea ce se pare ca se va face.
In caz de ploaie ne refugiem la piscina interioara si ne relaxam cu bere in mana.

Sambata, Doru Bacila a propus sa facem o tura de Biserici Sasesti si eventual (tot daca nu ploua) sa ajungem la satul parasit Mighindoala. Biserica din Valea Viilor si cea de la Biertan merita vazute.

Imi pare rau ca vremea nu tine cu noi, dar asta este situatia la momentul asta.

Inca o V-Stromanie facuta pe genunchi asa ca va rog sa fiti ingaduitori cu organizatorul.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#23 Mesaj de Vrajitoru » Lun Iun 19, 2023 3:28 pm

Update: pentru cei care vin cu copii si vor sa mearga dimineata la masa cu ei vor trebui sa achite micul dejun pentru ei. "Politica firmei".

Inca ceva: se pare ca vineri o sa vina Catalin Ene sa va duca intr-o tura de offroad frumoasa, care s-ar parea ca poate fi facuta si pe ploaie (cu distractie).

Am intrat pe ultima suta de metri. Cadourile sunt pregatite, locatia ne asteapta, varu' o sa va intampine... sa inceapa V-Stromania.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#24 Mesaj de Vrajitoru » Mar Iun 20, 2023 12:13 pm

Meniul va fi asa:

Joi : Tigaie picanta de pui/porc cu orez
Vineri: Papricas de pipote cu mamaliga
Sambata: Tochitura ardeleneasca cu mamaliguta.

plus salate, plus desert.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#25 Mesaj de Vrajitoru » Mar Iun 20, 2023 6:39 pm

La noi nu ploua saptamana asta asa ca s-ar putea sa aveti parte de o tura de off faina.

Pentru tura de sambata m-am gandit sa facem un tur de biserici fortificate:
Valea Viilor
Axente Sever
Richis
Biertan

https://kurviger.de/en?point=46.187764% ... teplanning

160 km.

Inca nu stiu unde mancam.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#26 Mesaj de Vrajitoru » Lun Iun 26, 2023 12:01 pm

S-a terminat si V-Stromania asta.
O sa incep cu scuzele pentru ca m-am comportat urat vineri seara si am urlat dupa unii (se pare ca am deranjat). M-am si retras dupa aia.
Dar sa le fie rusine celor care au consumat si nu si-au platit consumatiile chiar dupa rugamintile mele. Dar nu e problema, le-am platit eu. Cativa apropiati au aflat si au adunat bani si am acoperit gaura impreuna.


- Am avut mari probleme cu cazarea. Cu o saptamana inainte patronul mi-a inchis telefonul in nas si mi-a zis ca imi da avansul inapoi si sa ma descurc. Asta ca raspuns la faptul ca i-am zis ca i-am umplut toata locatia si sa negociez camerele single de joi pe vineri ca fiind jumate de dubla. El mi-a spuns ca nu i-am facut un favor ca am umplut locatia. Se pare ca asa e. Tot weekendul am avut impresia ca am fost o povara pentru ei.
- Pretul la bautura moa ceva la Paris pe Champs-Élysées. Eu nu am baut inca bere cu 6 EUR. Dar sunt convins ca se gaseste. Dar nu la Bazna.
- Mancarea a fost putina si nu din cea mai buna. Nu a fost proasta dar nici wow nu a fost. Macar nu s-a facut nimeni cu burta.
- La micul dejun era un dictator batran care nu ne lasa sa luam branza cu clestele de la salam si nici sa punem suc in cana de ceai, ... ca sa nu stricam mancarea cosher.
- La chelneri am avut plusuri si minusuri, ca dovada au fost recompensati doar aia care au meritat.
- La SPA nu au inchis circuitul ci au lasat si oameni din exterior.
- Camerele din hotel miroseau a umezeala si apa din ai de la bazin, iar alea din vila erau mici ... si nici nu cred ca era cea mai buna curatenie acolo.
- Se pare ca sambata am avut o vizita extinsa a Politiei, iar Duminica, la plecare, am avut parte de un filtru pentru alcool in minunata statiune Bazna. Nu pot decat sa suspectez ca a fost cu dedicatie.

Imi pare rau pentru cei care nu m-au anuntat ca vin ca nu as fi vrut sa las nici un ban in plus locatiei aleia.

Una peste alta s-a terminat si eu m-am linistit si promit ca nu mai fac.
A fost o V-Stromanie facuta pe genunchi si eu m-am considerat norocos ca am gasit locatia asta libera. Se pare ca nu am fost chiar asa de norocos... dar tin sa multumesc tuturor ca au tinut in ei si nu mi-au facut scandal.

Singura intamplare buna a fost ca nu ne-a plouat asa cum spunea prognoza.

Daca doriti, sunteti liberi (si chiar ar fi bine) sa le lasati recenzii unde vreti (google, booking) si sa spuneti ce v-a placut si ce nu. Poate le scadem ceva puncte (sau le punem).

moleck2002
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 20, 2021 3:34 pm

Re: V-Stromania 14

#27 Mesaj de moleck2002 » Lun Iun 26, 2023 1:15 pm

Imi dau seama ca te-ai amarat din cauzele astea si e pacat.
Cand voi ajunge sa vin pentru cazare la Vstromanie, voi renunta la a mai veni.
Asta e intrunirea de suflet, intalnirea cu prieteni pe care ii vad o data pe an si cu toate astea am impresia ca data trecuta a fost ieri.
Aste e adunarea care e in calendareul de anul viitor deja, fara sa stiu sau sa ma intereseze locatia si mancarea de acolo. Sunt sigur ca voi avea cu cine schimba vorbe destepte si amuzante la orice ora din zi si mai ales in noapte tarzie, langa Varu.
Cu ce voi ramane de anul asta? Nu cu amintirea mancarii sau acreala securistului de la micul dejun. Pe astea le voi uita.
Imi voi aminti probabil plecaciunile facute de Teona masinilor care stateau sa parcheze armata de motorete, Cu adunarea de motociclisti "v**** de babe' ce ascultau fascinati povestile in biserica, sau cum Radu Razvan a descoperit nepalezul ce lucra la cabana si l-a facut sa se simta poate mai putin strain pe la noi si multe altele de genul asta...
Impresionant siroiul de furnici in viteza surprins de tine cu drona si cred ca despre asta e vorba: tarla de oameni ce se rup de nimicnicia lumii pentru un weekend de sezatoare cu prieteni vechi dar tineri.
Adaug aici si mica mea contributie la adunarea amintirilor :
https://liviuradulescu.smugmug.com/2023 ... ania-Bazna

In concluzie, ca de obicei a fost o adunarea magistrala, vrajita cu multa grija de familia Vrajitoreasca!
Multumim,
fam Molecilor

john
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 01, 2018 10:18 pm

Re: V-Stromania 14

#28 Mesaj de john » Lun Iun 26, 2023 8:00 pm

-
....Se pare ca sambata am avut o vizita extinsa a Politiei, iar Duminica, la plecare, am avut parte de un filtru pentru alcool in minunata statiune Bazna. Nu pot decat sa suspectez ca a fost cu dedicatie.


Am citit dezamagirea crescanda pe fata politistului batran (...nu era chiar batran...) pe masura ce etilotestul arata 0 la fiecare din cei 6-7,cati am fost opriti, cu semne disperate (nu care cumva sa fi ramas vreunul netras pe dreapta), duminica dimineata...

Avatar utilizator
Levi
Mesaje: 216
Membru din: Vin Iun 15, 2018 12:41 pm

Re: V-Stromania 14

#29 Mesaj de Levi » Lun Iun 26, 2023 10:43 pm

Moleck, ești un suflet de artist. Frumos formulat, bine scris.
Dar pt că am mai organizat și eu câte ceva, aș completa pe scurt cu o altă doză de realitate.
Un organizator nu poate trece chiar așa ușor peste aspectele negative. Dacă pui suflet, energie în ceva, nu merge așa ușor cu memoria selectivă.. : ))

Problemele care se leagă direct de proprietar / personal: dacă nu reușești să-i simți de la prima discuție, nu sunt sinceri cu tine, etc, nu mai ai ce face. Te duci cu valul și te strădui să iasă cât mai bine. "Dumnezo' cu Milla".
Însă dacă începem să ne facem de kakao cu alte aspecte, cum că nu ne plătim consumația nici macar după rugăminți și îi provocăm pagubă organizatorului (așa, ca semn de mulțumire...), atunci avem probleme care ar trebui rezolvate. Pentru că astea depind doar de noi. Și, evident, problemele nu prea se rezolvă băgându-le sub preș. ; )
Nu de alta, dar nu vrem să proiectăm nori negri asupra viitoarelor întruniri. Tindem spre bine, nu spre rău, nu?
Îmi pare rău pt Vrăji, îl înțeleg ft bine pentru că de aia.
Și nici măcar n-a zis toate problemele. : ))

În concluzie: da! E cum zice Moleck!
Și vorba aia, Vrăji președinte! : ))

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania 14

#30 Mesaj de Vrajitoru » Mie Iun 28, 2023 10:32 am

Hai ca mi-am mai adus aminte ceva:
Berea din sidecase.

Din nefericire am pierdut lista.
Cine a baut si a platit sa ii fie de bine.
Cine a baut si nu a platit sa ii fie rusine.
Eu doar am incercat o varianta de minimiza costurile berii care era prohibitiva acolo. Nu m-a saracit dar tin sa mentionez. Iar o parte din berea de acolo a fost data de Bobo (sa traiasca).

Varu' a fost de la mine asa ca ala nu intra nicaieri.

Multa lume imi spune sa nu pun la suflet. Am pus atunci dar mi-a trecut. Abia o astept pe urmatoarea!

Scrie răspuns