V-Stromania & Friends Open 2022

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
MariusTIG
Mesaje: 36
Membru din: Mar Feb 11, 2020 12:14 pm
Localitate: București

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#31 Mesaj de MariusTIG » Lun Mar 28, 2022 8:52 pm

@Fabio .... pe la ce ora preconizezi ca pleci si pe unde ? Sa urmez si eu acelasi traseu poate scap de ploaie :D

Danielica
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mar 31, 2020 10:57 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#32 Mesaj de Danielica » Lun Mar 28, 2022 9:52 pm

@MariusTig, eu in jur de 11 zic sa fiu la intrare pe A1, traseul este A1-Pitesti-Dragasani-Targu Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane.
Nu e traseul batut in cuie, sunt deschis la sugestii

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#33 Mesaj de cooldeep » Mar Mar 29, 2022 12:09 am

De cand organizez eu vstromanii, si am organizat un nr considerabil pana acum, nu am patit asaceva. Din 39 de camere rezervate am ramas cu 29. - 25%. In alte cuvinte sunt undeva la 4 mii de lei mai putin pt hotel, hotel care l a deschis special pt noi. am fost aproape 70 de oameni, intre 65-68, mai exact, am ramas 49 adica - 30%. Alti 4 mii de lei incasari mai putine pt hotel. Adica vorbim de o gaura totala de 8 mii lei, in loc de 28000 lei, vor incasa doar 20000( pe acolo plus minus). Asta da peste cap orice negociere de a scadea pretul la camere cu vreo 25 de lei mai putin, de a avea mancare ca deobicei suficienta si buna, de a avea o apa la masa si alte detalii. Si aceste detalii nu sunt azi finale, desi unii m ati batut la cap cu plata si cand am pus plata nu s a mai platit nimic.

In conditiile date sunt nevoit sa fac ceva. Pana acum propunerea mea este ca fiecare care a rezervat si nu mai vine sa plateasca 100 lei de persoana, respectiv 200 de lei de cuplu.
Astept pareri pe acest subiect. Banii stransi vor acoperi diferenta de pret ce am negociat o si daca cumva mai raman ceva bani, desi nu cred, ii vom dona pt o cauza nobila. Singurul scutit de aceasta sa ii spunem taxa de solidaritate va fi Sica, care imediat dupa ce s a inscris a ajuns internat in spital cu probleme si si a dat seama ca nu are cum sa conduca motorul.

Problema nu se rezuma la un singur individ, eu individ nu mai pot veni, problema este ca sunt prea multi indivizi in grup, iar noi suntem un grup.
Stiu de vreme, imi pare rau, nu s a putut alt wend, am fost la lucru wendul cu 27 martie care ar fi fost un wend memorabil ca si vreme si oricum ar fi fost foarte greu sa deschida hotelul si sa ne ofere toate camerele de care aveam initial nevoie.

Danielica scrie:
Lun Mar 28, 2022 9:52 pm
@MariusTig, eu in jur de 11 zic sa fiu la intrare pe A1, traseul este A1-Pitesti-Dragasani-Targu Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane.
Nu e traseul batut in cuie, sunt deschis la sugestii
Legenda spune ca buc-alexandria-craiova-orsova e ceva mai rapid :)

lceu
Mesaje: 21
Membru din: Joi Aug 02, 2018 8:23 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#34 Mesaj de lceu » Mar Mar 29, 2022 9:57 am

Salutare!

Sunt dintre cei care m-am înscris ca participant ( 2 pers) la Vstr OPEN.
Acum 2 zile l-am anunțat pe Caius ca nu mai ajung.
Nu am organizat vstromania dar sunt conștient ca organizatorul contează in decizia de a rezerva camere sau hotel întreg, de a negocia prețuri cât mai bune la camere si masa, pe intenția declarată a celor care completează acel formular. Este cumva ca o promisiune.
Desigur ca sunt chestii care intervin, unele chiar nașpa dar altele mai mult de răzgândeala.
De multe ori nr participanților depășește nr de camere disponibil cât si asteptarile organizatorului si asta e f bine.
In acest caz înțeleg ca nu.
Ca atare, in ceea ce ma privește, mi se pare corecta propunerea lui Caius si o sa-i dau curs.
Încă încerc combinații ca sa ajungem….

fabio
Mesaje: 64
Membru din: Mar Aug 21, 2018 3:39 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#35 Mesaj de fabio » Mar Mar 29, 2022 10:14 am

cooldeep scrie:
Mar Mar 29, 2022 12:09 am
De cand organizez eu vstromanii, si am organizat un nr considerabil pana acum, nu am patit asaceva. Din 39 de camere rezervate am ramas cu 29. - 25%. In alte cuvinte sunt undeva la 4 mii de lei mai putin pt hotel, hotel care l a deschis special pt noi. am fost aproape 70 de oameni, intre 65-68, mai exact, am ramas 49 adica - 30%. Alti 4 mii de lei incasari mai putine pt hotel. Adica vorbim de o gaura totala de 8 mii lei, in loc de 28000 lei, vor incasa doar 20000( pe acolo plus minus). Asta da peste cap orice negociere de a scadea pretul la camere cu vreo 25 de lei mai putin, de a avea mancare ca deobicei suficienta si buna, de a avea o apa la masa si alte detalii. Si aceste detalii nu sunt azi finale, desi unii m ati batut la cap cu plata si cand am pus plata nu s a mai platit nimic.

In conditiile date sunt nevoit sa fac ceva. Pana acum propunerea mea este ca fiecare care a rezervat si nu mai vine sa plateasca 100 lei de persoana, respectiv 200 de lei de cuplu.
Astept pareri pe acest subiect. Banii stransi vor acoperi diferenta de pret ce am negociat o si daca cumva mai raman ceva bani, desi nu cred, ii vom dona pt o cauza nobila. Singurul scutit de aceasta sa ii spunem taxa de solidaritate va fi Sica, care imediat dupa ce s a inscris a ajuns internat in spital cu probleme si si a dat seama ca nu are cum sa conduca motorul.

Problema nu se rezuma la un singur individ, eu individ nu mai pot veni, problema este ca sunt prea multi indivizi in grup, iar noi suntem un grup.
Stiu de vreme, imi pare rau, nu s a putut alt wend, am fost la lucru wendul cu 27 martie care ar fi fost un wend memorabil ca si vreme si oricum ar fi fost foarte greu sa deschida hotelul si sa ne ofere toate camerele de care aveam initial nevoie.

Danielica scrie:
Lun Mar 28, 2022 9:52 pm
@MariusTig, eu in jur de 11 zic sa fiu la intrare pe A1, traseul este A1-Pitesti-Dragasani-Targu Jiu-Baia de Arama-Baile Herculane.
Nu e traseul batut in cuie, sunt deschis la sugestii
Legenda spune ca buc-alexandria-craiova-orsova e ceva mai rapid :)
De ce nu pui si pe grupul de pe feisbuc? Sigur are mai multe vizibilitate si se pot ocupa si camerele ramase. Foarte multi inca nu au intrat pe forum.

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#36 Mesaj de cooldeep » Mar Mar 29, 2022 11:11 am

fabio scrie:
Mar Mar 29, 2022 10:14 am

De ce nu pui si pe grupul de pe feisbuc? Sigur are mai multe vizibilitate si se pot ocupa si camerele ramase. Foarte multi inca nu au intrat pe forum.
Ai postarea asta de ieri ce este ? https://m.facebook.com/groups/136894773 ... 741881282/

Va rog raspundeti la.propunerea cu plata "taxei de solidaritate" in special ce i care ati mai organizat vstromanii ce ati face in locul meu? Sunt doua optiuni pana acum, sa plateasca toti cand ajung la cazare o diferenta de bani sau sa plateasca cei care au rezervat si nu mai vin niste bani.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 398
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#37 Mesaj de Vrajitoru » Mar Mar 29, 2022 11:44 am

cooldeep scrie:
Mar Mar 29, 2022 11:11 am
...

Va rog raspundeti la.propunerea cu plata "taxei de solidaritate" in special ce i care ati mai organizat vstromanii ce ati face in locul meu? Sunt doua optiuni pana acum, sa plateasca toti cand ajung la cazare o diferenta de bani sau sa plateasca cei care au rezervat si nu mai vin niste bani.
In cazul asta e de inteles ca trebuie platit de catre cei care au renuntat. Mai ales ca sunt majoritatea dintre cei vechi.
Nu mi se pare "fair play" ca cei care vin sa plateasca diferente de pret. Mai ales ca sunt din cei vechi si atunci trebuie sa isi asume.
Dar asta trebuie asumata de cei care au renuntat (cum a facu @lceu mai sus). Ca de fortat nu prea ai cum sa ii fortezi.

Avatar utilizator
Levi
Mesaje: 216
Membru din: Vin Iun 15, 2018 12:41 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#38 Mesaj de Levi » Mar Mar 29, 2022 12:00 pm

cooldeep scrie:
Mar Mar 29, 2022 11:11 am
Va rog raspundeti la.propunerea cu plata "taxei de solidaritate" in special ce i care ati mai organizat vstromanii ce ati face in locul meu? Sunt doua optiuni pana acum, sa plateasca toti cand ajung la cazare o diferenta de bani sau sa plateasca cei care au rezervat si nu mai vin niste bani.
Va salut. Da, in ultimii ani problemele erau cam pe dos, prea multi doritori pt locurile disponibile.. : ))
Sigur, pot fi/aparea tot felul probleme, fie ele financiare, de sanatate sau de alta natura (de asta data nici pe mine nu ma vedeti pe lista, stiu eu (si Caius, si ajunge) de ce.. : )..). Ce sa mai, traim vremuri tulburi.
Ideea este in felul urmator: fiecare organizator face un efort pro bono. Nu are de castigat, o face pt prieteni, sa ne "simtem" bine. Pana aici totul ok.
Insa situatii in care organizatorul, dupa ce isi bate capul sa mai iasa si cu pierderi sau cu certuri pe la pensiuni - din punctul meu de vedere nu este acceptabil.
Cine s-a inscris si nu a semnalat in timp util ca nu poate sa se prezinte, ar trebui sa fie dispus sa contribuie la rezolvarea problemelor aparute.
Cu cat la suta, poate varia de la caz la caz, depinde si de socotelile fiecarei pensiuni. Unele pensiuni pot cere chiar 100%, inca din momentul in care ai depus avansul pt rezervare.
Paguba nu are voie sa se reflecte in buzunarul organizatorului.
Daca e nevoie, putem specifica aspectele astea la prima postare, cand se da drumul la inscrieri. Pana acum chiar nu a fost nevoie. Dar facem.
Deci Caius, e relativ simplu: sa rezolvi asa, incat sa NU iesi tu in paguba.
In rest, sa nu se uite, distractia-i obligatorie!
Mi-am ridicat clopu'.

Avatar utilizator
Levi
Mesaje: 216
Membru din: Vin Iun 15, 2018 12:41 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#39 Mesaj de Levi » Mar Mar 29, 2022 12:05 pm

Vrajitoru scrie:
Mar Mar 29, 2022 11:44 am
Nu mi se pare "fair play" ca cei care vin sa plateasca diferente de pret.
Nici nu e. Ce facem, ne apucam de 'pedepsit nevinovatii'? : ))

ambro
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iun 19, 2018 12:56 pm

Re: V-Stromania & Friends Open 2022

#40 Mesaj de ambro » Mar Mar 29, 2022 12:59 pm

Salut.
Eu nu pot ajung întrucât astazi a decedat tatăl sotiei, insa sunt deacord cu propunerea lui Caius. Eu zic sa facem asa cum este mai bine pt ca dacă ne gândim doar sa nu ieșim noi în " paguba " nu știu cine se v a implica în viitor în organizare.
Mulțumesc Caius pt organizare sper sa mai prin o organizare a ta.

Scrie răspuns