Wild-Stromania 2020

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ambro
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iun 19, 2018 12:56 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#51 Mesaj de ambro » Lun Iul 27, 2020 4:25 pm

Salut. Sâmbăta faceți un traseu asa mai light? Dacă nu, nu facem un krapetz? Întreb pt un prieten

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#52 Mesaj de Vrajitoru » Lun Iul 27, 2020 4:30 pm

ambro scrie:
Lun Iul 27, 2020 4:25 pm
Salut. Sâmbăta faceți un traseu asa mai light? Dacă nu, nu facem un krapetz? Întreb pt un prieten
Prietenul tau, ce simte cand pune intrebarea asta?

ambro
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iun 19, 2018 12:56 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#53 Mesaj de ambro » Lun Iul 27, 2020 6:37 pm

Vrajitoru scrie:
Lun Iul 27, 2020 4:30 pm
ambro scrie:
Lun Iul 27, 2020 4:25 pm
Salut. Sâmbăta faceți un traseu asa mai light? Dacă nu, nu facem un krapetz? Întreb pt un prieten
Prietenul tau, ce simte cand pune intrebarea asta?
Se simte încrezător, plin de speranța, chestii din astea :lol:
Cred ca a fost păcălit de denumirea întâlnirii- Wild Stromania 2020 si asta întâlnire pare din video publicitar Enduro Stromania :shock: si ii era dor de o întâlnire moto.

ambro
Mesaje: 36
Membru din: Mar Iun 19, 2018 12:56 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#54 Mesaj de ambro » Mie Iul 29, 2020 9:12 am

Salut.
Nu va speriați ca nu vin. Sunt la dieta iar frigiderul il am plin de la cabinet. Mi ar fi plăcut insa mai am de lucru asa ca doar m am înscris . Sa aveți vreme buna și sa va bucurați de aventura. Aștept foto și video

Avatar utilizator
igi
Mesaje: 69
Membru din: Mar Mai 29, 2018 8:19 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#55 Mesaj de igi » Mie Iul 29, 2020 9:16 am

fabio scrie:
Mie Mai 27, 2020 11:54 am
Plm, facem CASCO si o cruce mare. :)))
Mai ai de facut la crucile alea? Ca nu ai mai zis nimic.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#56 Mesaj de Vrajitoru » Mie Iul 29, 2020 9:18 am

igi scrie:
Mie Iul 29, 2020 9:16 am
fabio scrie:
Mie Mai 27, 2020 11:54 am
Plm, facem CASCO si o cruce mare. :)))
Mai ai de facut la crucile alea? Ca nu ai mai zis nimic.
Sau nu s-a facut constatarea la casco?

Avatar utilizator
vis-a-vis
Mesaje: 36
Membru din: Lun Aug 20, 2018 8:54 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#57 Mesaj de vis-a-vis » Mie Iul 29, 2020 10:14 pm

Eh, Fabio e cel mai teoretician... ;)

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#58 Mesaj de Vrajitoru » Mie Aug 05, 2020 2:47 pm

Vad ca prietenul nostru @cooldeep nu are chef sa faca un review la WildStromania asta.
O sa ma straduiesc sa il fac eu asa cum pot, fara a avea pretentia ca ma voi ridica la nivelul lui. N-am stofa.

Prima afirmatie care imi vine in minte e ca WildStromania 1 a fost pistol cu apa. Nivelul la asta a fost de 4-5 ori mai mare.

Filmul din prima postare nu arata adevaratul nivel al urcarilor pe bolovani sau pietre. Prima parte, chiar la intrarea pe drum , dupa o poarta de lemn, a constat in aproximativ 3-400 m de urcare abrupta pe pietre rotunde de dimensiunea unui pumn. Asta a facut sa creasca nivelul de adrenalina la cer si sa se intareasca toti muschii (mai ales aia circulari ai sfincterelor - care vor mai avea de lucru mult in prima zi).
La a doua bucata de urcare a inceput, pentru unii rideri, sa li se acorde ajutor si sa isi dea seama ca treaba e groasa. Acolo era momentul in care se puteau intoarce fara mari probleme si sa ne vedem la intersectie unde am campat. S-ar fi evitat multe stricaciuni la motoare si multa munca ulterior. Dar, cei care au mai urcat pe acolo, le-au spus ca in afara de aia mai e o urcare si pe urma totul e ok. Minciuni.
Urcarea pe Baiutul a fost ceva mai ok decat a doua parte de urcat dar si aia a avut provocarile ei. In final toata lumea a ajuns sus si s-a presupus ca e ok. Pana si drumul pe creasta a avut provocarile lui cu balti si ravene de la ploaie (in care si subsemnatul a intrat si a trebuit sa ies cu motorul de coarne fara sa stau pe el).
Urmeaza partea 4, cea mai grea si mai nenorocita: Padurea rasturnatilor. Aici s-a vazut din nou ca Igi nu a exagerat spunand ca ar fi bine sa vina doar cei care au cat de cat experienta si gume ok. Prima parte, cu ravene adanci de la ploaie si cu mers pe plan inclinat fara sa te rastorni a aratat doar o mica parte din ce ne astepta in continuare. Slaba experienta a unor rideri, nepasarea si/sau lenea altora a facut ca aceasta bucata sa fie facut cu o viteza medie de 0.7 km/h. Si in mersul piticului mergeam mai repede. Am tras/impins/condus alte motoare de am crezut ca imi cad mainile. Dar ala e offroad. Poate ca a fost ceva mai extrem decat pot vacile noastre sa duca ... dar ne-am asumat. Cei care nu au putut sa mearga 10 m fara ajutor pe acolo sa tina minte asta data viitoare cand se va spune ca e greu.
Camparea a fost asa cum ne asteptam: foc, slanina, bere, tuica, dpovesti, rasete si voie buna!

A doua zi am trecut Pasul Predelus care a aruncat spre noi doar o urcare mai aspra dar restul a fost normal. Dar ce urma sa vina ... nu a zi nimeni. Urcarea spre Tabla Butii a fost rea. Plecati in fata cu Edi si pe urma eu prin un drum de masini, cu 2 ravene adanci facute de apa, nu stiam pe unde sa mergem: strang, mijloc sau dreapta. Mijloc era raspunsul corect dar na... am cazut pana na sa ne prindem de asta. Am pierdut cam 2 ore la urcarea asta. Numai IGI, Kroko, si Alex nu au avut nevoie de ajutor (din ce tine eu minte - daca mai e careva ce nu a fost ajutat sa imi zica si o sa modific postarea). Restul zilei a fost superb pe drumde creasta frumos cu peisaje mirifice.

A treia zi a fost un rally raid in 5 motoare cu praf cum nu am mai mincat de mult. A trebuit sa imi spal motocicleta si sub sa. Cred ca puteam renunta si sa mergem pe sosea de la Siriu. Nimic spectaculos decat praf. Am mers doar prin padure si mai schimbam intre noi pozitiile ca sa echilibram cantitatea de praf inspirata.

Concluzia mea: IGI, a fost o super WildStromanie pentru rideri cu experienta cel putin medie spre avansat si cu dorinta de a ajuta pe ceilalti. Doar in echipa se putea reusi acolo. Am terminat 3 zile de efort cu zambetul pe buze.

Urmatoarea o face Vis-a-Vis. Deci, aviz amatorilor, nici aia nu o sa fie usoara.

BRAVO VLAD!!! MULTUMIM!!! Ai facut eforturi mari sa treaca si sa continue toata lumea, si apreciem maxim asta.


Primul film cu prima zi: https://youtu.be/cO7iFmQwddk

Avatar utilizator
Radu
Mesaje: 71
Membru din: Mar Oct 02, 2018 2:20 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#59 Mesaj de Radu » Joi Aug 06, 2020 8:04 am

Foarte tare! Felicitări tuturor!

samuraimache
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iul 21, 2018 1:09 pm

Re: Wild-Stromania 2020

#60 Mesaj de samuraimache » Vin Aug 07, 2020 11:23 am

Vraji, dap, o descriere buna.
eu am fost unul dintre cei depasiti de situatie. iar de la Padurea Rasturnata a fost clar ca voi fi un "barbat adevarat" - desi cam tarziu.
multumesc echipei ca ne-a ajutat ridicat, impins, tras, trecut de atatea ori. la openul din toamna berea e asigurata.
Vlad, multumim ptr organizare.
PS data viitoare, trebuie sa te ascultam si sa bagam la cap cand ne spui ca e greu. sau sa invatam sa ne dam cum trebe, ca mobrele pot.

Scrie răspuns