Vstromania & Friends de Toamna 2018

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#61 Mesaj de cooldeep » Vin Aug 31, 2018 12:41 am

traseu vineri
https://goo.gl/maps/BZAmsXRgM2n
nu pot sa ii spun offrodeala, dar va fi o coborare de vreo cativa km pe un drum neasfaltat, pe care personal l am facut cu maxiscuterul si pasagera, deci nu e nici o problema pt nimeni (asta daca nu ii dam skip, vedem la fata locului) Acum 2 ani portiunea aia de mers la un muzeu personal de mineralogie a fost abandonata din lipsa de timp, sper anu asta sa o bifam. Vor fi ~280 km, 6-8 ore in functie de marimea grupului.

traseul de sambata
https://drive.google.com/open?id=1lxcuW ... sp=sharing
nu exista drumurile pe google, iar pe OSM sunt cumva intrerupte intentionat pt a nu fi accesate. din cei 200 de km vreo 50 sunt fara asfalt. Singura metoda sa va arat a fost sa carpesc niste trackuri impreuna ca sa le vad pe harta sa le reclaculez si sa le import in gmaps sa le puteti vedea. cine vrea gpxul sa zica :) Portiuni dificile la inceputul zilei in primii km, o urcare de ~15 grade de cateva sute de metrii care drum este brazdat de sleauri. Am urcat cu nexturile si pasager. Apoi vreo 30 de km fara asfalt unde pe vreo 100 de metrii ar fii noroaie, speram sa nu fie ca nu a mai plouat de ceva vreme buna, 20 si ceva din acesti km au fost facuti cu un logan. Apoi o urcare de cativa km unde avem poate pe 30 de metrii o balta mocirloasa, am trecut eu cu nexturile cu pasager, a trecut Igi cu pasager fara nici o problema, nu ma pot pronunta cu autobuzul. Traseu de 6-9 ore.

Personal mi am pus mitasurile pe motor si recomand la toti care vin sa aibe cramponate, dar asta nu inseamna ca nu se poate si fara. In afara de o portiune am fost peste tot cu nexturile si pasagera si nu am dat cu mobra de pamant niciodata si poate a fost o singura data cand s a dat jos sa pot trece. Peisajele sunt spectaculoase si oarecum salbatice, dar accesibile. Nu este un relief calcaros ca in zona sibiului sau a apusenilor, dar fiecare cu farmecul ei, iar noroaiele nu sunt deloc comparabile cu ce e in vrancea :)

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#62 Mesaj de cooldeep » Lun Sep 03, 2018 1:04 pm

Va rog sa luati legatura cu mine cat mai urgent sa vedem cum punem verde in tabelul excel sau daca nu mai veniti cei inscrisi sa va tai de pe lista, nu de alta dar cel tarziu miercuri trebuie sa fac cumapraturile ca joi ne vedem deja.

Tarabostes
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 11, 2018 10:37 am
Localitate: Tulcea

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#63 Mesaj de Tarabostes » Mar Sep 04, 2018 9:29 am

salut, eu voi veni doar sa va vad.. nu ma pune la lista de cumparaturi

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#64 Mesaj de Vrajitoru » Mie Sep 05, 2018 1:05 pm

Propunere de traseu de intors spre casa: https://goo.gl/maps/HaEWKj8bNfy

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#65 Mesaj de cooldeep » Mie Sep 05, 2018 1:22 pm

:))))))))
Asta daca ajungi in Alun. Dar daca totusi ajungi, fa drumul marmurei pana la capat si intoarcete pe valea unde era vechea mocanita si treci prin tunelul de la halta catana (nu pot sa iti fac traseul pe maps, ideea e ca ajungi prin munte direct in hunedoara. https://www.google.ro/maps/dir/Gladna+R ... !1e4?hl=ro



Cat despre vstromanie, va rog sa alimentati inainte sa ajungeti. Cei care vin dinspre autostrada alimentati in Faget, iar cei care vin dinspre Caransebes la 300 de m de sensu giratoriul cum se termina centura este un mol. Teoretic avem benzinarie si la 2 pasi de casa, cum se intra in gladna, dar cine poate stii cum o fi benzina ?

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#66 Mesaj de Vrajitoru » Joi Sep 06, 2018 9:56 am

Si cand iti ziceam la telefon de tunelul de la Govajdia imi ziceai ca nu e ala. ALA E!!!! L-am facut si putem merge pe acolo cand ne intoarcem.

Avatar utilizator
zece d rosu
Mesaje: 71
Membru din: Joi Mai 31, 2018 2:42 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#67 Mesaj de zece d rosu » Joi Sep 06, 2018 11:52 am

Vrajitoru scrie:
Mie Sep 05, 2018 1:05 pm
Propunere de traseu de intors spre casa: https://goo.gl/maps/HaEWKj8bNfy
Vraji, asta e duminica cand plecam spre casa ?
In orice caz eu ma bag indiferent de cand/cum/care....

:) :) :)

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 397
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#68 Mesaj de Vrajitoru » Joi Sep 06, 2018 11:56 am

zece d rosu scrie:
Joi Sep 06, 2018 11:52 am
Vrajitoru scrie:
Mie Sep 05, 2018 1:05 pm
Propunere de traseu de intors spre casa: https://goo.gl/maps/HaEWKj8bNfy
Vraji, asta e duminica cand plecam spre casa ?
In orice caz eu ma bag indiferent de cand/cum/care....

:) :) :)
Da. E plecarea spre casa.

Tarabostes
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iun 11, 2018 10:37 am
Localitate: Tulcea

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#69 Mesaj de Tarabostes » Joi Sep 06, 2018 12:12 pm

si eu

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#70 Mesaj de cooldeep » Lun Sep 10, 2018 12:53 am

stimati colegi
Dupa spusele voastre s-a mai incheiat inca o vstromanie reusita. Desi a inceput cu idea de wild, surprizele s-au tinut lant si practic singura parte wild a fost faptul ca lumea a mers la culcare (unii mult prea devreme) in cort. Au mai fost altii care au facut nota discordanta cu grupul :) dar :) a fost bine, pt toti. Cu eforturile comune ale gazdelor (denumit de voi Landlord si a lui fermecatoare prietenuta) si cu ajutoru Loredanei si a firmei unde lucreaza, cu totii am putut sta la masa, sa mancam ca oamenii civilizati, acoperiti de orice eventuala ploaie. Buzile sper ca au fost destule, iar apa calda se pare ca a ajuns la toata lumea. Din pacate surpriza suprema nu a putut fi finalizata si anume niste priciuri in podul casei ca lumea sa nu fie nevoita sa monteze corturi.
Desi parea o treaba simpla, vi si stai la cort, avand in vedere faptul ca ne fiind camping si ne existand restaurant (cum a fost la Rasnov) lucrurile din punct de vedere logistic au fost destul de complicate. Cumperi cumperi mancare, dar cum o transporti la rece, cum o ti la rece, cum racesti in timp util bauturile alcoolice si nealcoolice. Cum duci 150 de oua reci pe 100 si ceva de km. Toate aceastea pe parcurs au devenit obstacole peste care am trecut cu bine. Da stiu, puteam cumpara din sat oua, dar eu personal nu am vrut sa imi asum acest risc, ce e din magazin e cu factura si o oare ce garantie ca ar fi ce tre nu cu chestii nedorite.

Mancarea a fost destula si sper buna, las aici meniul, ca amintire, peste ani si ani

Joi:
seara: Carne fripta pe gratar cu cartofi copti in jar, dovlecei si vinete pe gratar, salata de castraveti

Vineri :
dimineata: omleta cu legume
pe drum: sanvici si croasant, apa de baut
la venire: aperitive din branzeturi (telemea, gouda, mozzarela), ardei, ceapa verde, ceapa rosie, rosii, castraveti, carnaciori de bere si zacusca de la Memeuta(care am uitat sa o scoatem)
seara: gulas de vita cu porc, extra colectie dintre cei mai iuti ardei din lume, castraveti murati

Sambata:
dimineata: mic de jun englezesc plus castraveti/rosii
pe drum: sanvici si croasant, apa de baut
la venire: ciorba de legume cu afumatura, smantana 30%, extra colectie dintre cei mai iuti ardei din lume
seara: pulpe de rata si ciolan de porc facut in oala de fonta bagata cateva ore in jar, pireu de cartofi, varza calita, castraveti murati, ardei copti (de la Luci :) )

Duminca
dimineata: spectacol cu oua scrijelite in tigaie

Evident ca nu a putut lipsi cafeaua, doar ca pt plimbari cineva a uitat termosul acasa. Probabil ca nu am desemnat in mod expres un aducator de termos :) data viitoare voi fi mai atent :)

Cat despre bauturi:
Apa minerala, apa plata, sucuri la doza, vin alb de masa de la cramele recas risling, nelipsitul Varu' din colectia personala alu Vraji, Jager si multa multa bere.

Au lipsit deserturile... dar aici e vina mea. Am vrut sa fac pe cat se poate de ieftin si am subestimat un pic cam mult costurile. Din nechibzuinta mea, am nesocotit bauturile alcoolice. De regula cand organizez ceva nu am aceasta problema, cea cu alcoolul, dar am zis ca de data aceasta fac o exceptie. Bugetul a fost cheltuit cu chibzuinta si il puteti analiza in tabelul de inscriere cu linkul in primul post sau pt lenesi puteti apasa aici https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing . Voi mai tine cateva zile bonurile, iar daca este cineva care doreste sa le vada, sa le analizeze i le voi poza si trimite. Pe partea cu bucatarul bugetul a fost mult subestimat, norocul nostru fiind ca a mai primit de la parintii lui niste carne de vita :) Cat despre Landlord, pt efoturile depuse de el, i-am oferit cei 400 de lei cum se vede in tabel din care el a cheltuit 100 de lei sa faca sa fie bine. Spun doar atat, de treaba landlordul asta :) Cat despre ajutoare... in permanenta au fost 3-4 persoane pe care le ati vazut si care au muncit pt noi. Fara ajutorul si munca lor voluntara toate acestea nu au putut fi posibile. Nu am putut decat sa le multumesc. Si da, ati fost niste motocilcisti rai, nu ati mancat tot :) . Sper ca nu este cineva nemultumit ca nu a mancat mai repede dimineata sau ca seara s-a mancat cina abea dupa ora 9, dar trebuie sa intelegem ca si oamenii aceia abea se treazeau deodata cu noi si au cam muncit incontinu.
Concluzia, banii de donatii recomandati de mine au fost insuficienti pt mancare si pt bauturile alcoolice. Trebuia sa cer separat 50 de lei doar pt bauturi alcoolice si era perfect. Cat despre care si cat a donat, toata lumea a tinut cont de recomandarea mea de a dona minim 50 de lei pt ziua calendaristica. Dar noroc ca in ultimul moment au mai aparut din neant cativa oameni in plus sau cu zile in plus, si au fost de treaba, ca altfel ... nu prea ieseau calculele.

Traseele au fost cum au fost, unele portiuni mai faine, altele si mai faine :) au fost 2 echipe, una de offrodeala si una de asfalteala. Desi de dimineata echipele erau stabilite, pe parcurs s au mai amestecat intre ele, important e ca toata lumea a facut ce a putut si s-a simtit bine. Imi pere rau de micile neplaceri ale unaora de pe traseu, dar dupa cum se vede in filmarea lui Emilian, anul trecut albia raului nu era mutata in drum https://www.youtube.com/watch?v=VAdCqOMZstM&t=300s . Putem spune ca la cati am fost si ce am gasit, pagubele au fost minime. Spre suprinderea tuturor ne-am incadrat in timpul alocat :) , asta inseamna sa ai un sanvici la tine si sa nu stai la birt :) Din pacate pe ziua de vineri am cumparat doar 8 chifle in loc de 10 la sanviciuri si Emilian cu prietena au primit doar croasant, aici nu pot de cat sa imi cer scuze, dar scuza mea era ca stiam ca noi suntem 7 si cu Emi 8, dar a venit cineva de joi in loc de vineri si Emi a venit cu prietena, deci 10 si nu m am gandit sa cumpar mai mult.

Partea interesanta a fost cand am bagat lucrurile in masina, cumparaturile si ustensilele. 1 masina a fost ticsita cu bauturi ceaun gratar. 1 masinuta ticsita cu mancare. 1 masina pluna cu arzatoare butelii oale ceaun si mancare. 1 masina cu masa banci paine si alte lucrusoare. Logistic un adevarat cosmar. Sustin in continuare ca pt a face 100% wild o vstromanie nu se poate sub nici o forma face cu mancarea cum am facut acum la 20-30 de persoane. Hai ca poate il aburim pe bucatar sa vina cu noi (daca ajunge cu masina) dar fara un ajutor continuu nu va reusi sa gateasca pt mai mult de 10-15 oameni. Pana la anu in toamna/vara mai discutam ce si cum vom face. Personal mi-a placut foarte mult cum a iesit combinatia aceasta si as dori ca in continuare sa ma pot ocupa eu de intalnirea de toamna. Intr-adevar conditiile nu sunt pt oricine,1-2 buzi la 20-30 de oameni, dar si genul acesta de intalnire isi are rolul si locul ei. Dar inainte sa spuneti ca nu mai vreti la cort :) si ca vreti in continuare ca la nunta :) ganditiva cat de fain a fost wendul acesta. Mai ganditiva daca efectiv vi-a lipsit ceva. Sustin in continuare, V-stromania mare, cea din vara e intalnirea principala a noastra, restul sunt diferite si au farmecul si magia lor.

Scrie răspuns