Vstromania & Friends de Toamna 2018

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Vstromania & Friends de Toamna 2018

#1 Mesaj de cooldeep » Joi Iul 19, 2018 11:52 pm

Pt intalnirea de anul acesta din toamna am propus data de 6-9 septembrie.
Lumea a dorit tot le Herculane.
Avem o mica problema. Nu se poate :) sunt zilele orasului si inca este full sezon deci nici vorba de vreo pensiune goala sau semi goala :).

Prin urmare ar trebui aleasa alta zona. Daca se vrea alta data, nu ma supar si poate oricine sa preia organizarea.

Desi vremea teoretic ne permite, as face o fecioreasca zisa si wild :) In principiu costurile vor fi minime, caci fara ceaun si gratar nu se poate :) Personal chiar as vrea sa incercam o astfel de intalnire, caci reactiile au fost foarte pozitive la Rasnov, deasemenea la Krapetz lumea s-a bucurat din plin de natura, deci se poate :) . Zona o voi alege cu atentie, caci stiu eu un drum :) si dupa ultimele intlaniri ne am cam obinuit cu luxul :)

Pareri ? Intlanire clasica in alta zona ? O fecioreasca facuta ca la carte :) ? Un alt organziator pt alta data ?

PS: din pacate pt mine luna septembrie si prima jumate din octombrie pt mine inseamna lucru si iar lucru, deci nu ma supar nici daca vrea careva sa organzize intalnirea aceasta, dar daca se vrea totusi data si varianta wild propusa, ma voi ocupa cu placere sa ne intalnim ca sa nu stam rasfirati :) .
___________________________________________

update 02.08.2018


Intalnirea va avea loc pe acest teren https://goo.gl/maps/QVvrLMhUy2E2
Judetul Timis, Localitatea Gladna Montana, nr. 1, Accesul se face peste podul de la biserica din sat.

Ne vedem acolo de joi seara 6 septembrie, pt cine doreste, dar mai ales pt cei care vin de departe, iar pt cine doreste mai putin de vineri 7 septembrie.

La locatie vom avea, acces la toaleta, acces la dus, foc.
Cu mancarea vom avea o gazda de treaba care ne prepara dimineata o omleta, pe seara un ceaun, niste gratare, de foame nu vom muri :) si chiar daca nu vom fi serviti ca la restaurant, cum v-am obinuit deja, mancare va fi destula si buna :)

Taxa. Nu exista taxa de participare. Cine vine, daca doreste imi poate trimite in cont (care il voi publica dupa 15 august) o suma de bani, este sub forma de donatie. Am calculat cu gazda, care intamplator e si nasul meu si am ajuns la concluzia ca 150 de lei de persoana ar acoperii toate costurile. Daca strangem de la fiecare acesti bani, atunci vom avea de toate, ceaun, gratere, bere. Daca nu stragem de la fiecare, vom avea cat va fi :) Daca vi se pare mult 150 de lei, atunci puteti dona 100. dar daca toata lumea da 100, nu vom avea bere si alte bunataturi :) Ca sa nu existe discutii ca ala da mai putin sau ala da mai mult, in tabel nu veti vedea decat cei care au donat, nu si cat. Evident ca la final veti primii si un mic raport cu sumele cheltuite.

Trasee, in functie de vreme si de cei care vin. In principiu nu ar trebui sa depaseasca 300 de km pe zi :). Dar unul dintre obiectivele turistice va fi noul telescaun de pe Muntele Mic.

Pt cine vrea sa vina, dar nu vrea sa stea la cort, va rog sa ma contactati in privat pt a discuta alternativele.

Formularul de inscriere il gasiti aici https://goo.gl/forms/C71NOCIww4MVmS1x2
Clasicul excel unde vedeti cine mai vine il gasiti aici :) https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing

Cam atat :) Cum ziceam, contul de donatii dupa 15 august.

_________________
Update 29.08.2018

Avem cont comun colector de donatii :) iar banii au fost colectati si cheltuiti cu chibzuinta :)

Am gasit si bucatar permanent, deci l-am angajat.
Sper doar sa realizati ca daca veniti de joi trebuie cumparate ingrediente pt 3 cine(babane), 3 micuri de jun(sanatoase), si vreo 2 pranzuri/gustari. Mi cam teama cu berea ca nu o sa fie destula, dar avem de unde alimenta. Cine doreste mancare "de post" sa ma anunte in privat, ca daca nu, cred ca carnea nu va fi optionala :)

Iar cei care ati uitat sa va inscrieti :) nu ezitati sa o faceti caci bucatarul ar vrea de luni sa cam stie ce il asteapta :)
Inchei acest update cu gandul la #Festin :)

__________________________
update 31.08

traseu vineri
https://goo.gl/maps/BZAmsXRgM2n
nu pot sa ii spun offrodeala, dar va fi o coborare de vreo cativa km pe un drum neasfaltat, pe care personal l am facut cu maxiscuterul si pasagera, deci nu e nici o problema pt nimeni (asta daca nu ii dam skip, vedem la fata locului) Acum 2 ani portiunea aia de mers la un muzeu personal de mineralogie a fost abandonata din lipsa de timp, sper anu asta sa o bifam. Vor fi ~280 km, 6-8 ore in functie de marimea grupului.

traseul de sambata
https://drive.google.com/open?id=1lxcuW ... sp=sharing
nu exista drumurile pe google, iar pe OSM sunt cumva intrerupte intentionat pt a nu fi accesate. din cei 200 de km vreo 50 sunt fara asfalt. Singura metoda sa va arat a fost sa carpesc niste trackuri impreuna ca sa le vad pe harta sa le reclaculez si sa le import in gmaps sa le puteti vedea. cine vrea gpxul sa zica :) Portiuni dificile la inceputul zilei in primii km, o urcare de ~15 grade de cateva sute de metrii care drum este brazdat de sleauri. Am urcat cu nexturile si pasager. Apoi vreo 30 de km fara asfalt unde pe vreo 100 de metrii ar fii noroaie, speram sa nu fie ca nu a mai plouat de ceva vreme buna, 20 si ceva din acesti km au fost facuti cu un logan. Apoi o urcare de cativa km unde avem poate pe 30 de metrii o balta mocirloasa, am trecut eu cu nexturile cu pasager, a trecut Igi cu pasager fara nici o problema, nu ma pot pronunta cu autobuzul. Traseu de 6-9 ore.
Ultima oară modificat Dum Sep 09, 2018 11:28 pm de către cooldeep, modificat de 4 ori în total.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#2 Mesaj de Vrajitoru » Vin Iul 20, 2018 10:04 am

Defineste fecioreasca!

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#3 Mesaj de cooldeep » Vin Iul 20, 2018 12:54 pm

Nu iti fie frica, Vraji, totul e sub control :)
Pai de mult se zvonea ca mergem undeva, noi de noi, ne punem cortu, ne bucuram de natura. Deschizi harta, pui degetu pe ea si acolo va fi intalnirea :)

Dar cum nu las chiar asa totul la voia intamplarii, am pus deja degetul pe harta si stiu un loc de corturi perfect. E ingradit, deci noaptea nu vine ursu si nici lucrurile nu dispar peste zi, iar pe langa natura mai avem acces la o toatelata, la un dus, la pa potabila curenta si curent electric pt incarcat telefoane si actioncamuri. De mancat, stangem niste banuti, si ne cam gatim singuri ajutati acolo de cineva :) Mai curatam o ceapa un cartof. Dimineata o omletica. Nu stam la masa in restaurant ci stam afara in jurul focului, iar cand vine timpul sa mergem la culcare, nu dormim in pensiune si camere ci fiecare in ce cortul ce si la adus de acasa :) Participantele de sex feminin sunt bine venite. Nu va fi o intalnire de 50 de oameni, dar daca ne strangem 15 desi la krapetz am fost mult mia multi tot e mai mult decat bine.

Avatar utilizator
Vrajitoru
Mesaje: 396
Membru din: Dum Iun 03, 2018 8:25 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#4 Mesaj de Vrajitoru » Vin Iul 20, 2018 2:32 pm

Bai, mie nu imi e frica de nimic!

cooldeep
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iul 19, 2018 11:28 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#5 Mesaj de cooldeep » Vin Iul 20, 2018 4:58 pm

Atat ! :)

samuraimache
Mesaje: 32
Membru din: Sâm Iul 21, 2018 1:09 pm

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#6 Mesaj de samuraimache » Sâm Iul 21, 2018 1:14 pm

i'm in.
si daca vrea altcineva sa mai organizeze o alta intrunire de toamna si mai bine.
oricum Caius io's ptr wild. poti sa ma numeri.

Avatar utilizator
zece d rosu
Mesaje: 71
Membru din: Joi Mai 31, 2018 2:42 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#7 Mesaj de zece d rosu » Dum Iul 22, 2018 7:28 pm

Nu-i o ideea rea ca Vstromania de toamna sa devina cea mai Wild dintre toate....adica cu cât mai puțin confort de care ne-am obișnuit toți.....cu siguranță vor veni putini oameni, poate chiar fără pasagere, dar în acest fel va fi o Vstromanie diferită de restul....
Eu sunt de acord!

Chucky1976
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 31, 2018 9:14 am

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#8 Mesaj de Chucky1976 » Lun Iul 23, 2018 1:59 pm

Wild si pentru mine. Incape in atas cort/ceaun/gratar/carbuni/vin/bere/limonada/🤪

Chucky1976
Mesaje: 21
Membru din: Joi Mai 31, 2018 9:14 am

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#9 Mesaj de Chucky1976 » Lun Iul 23, 2018 2:00 pm

Wild si ptr mine. Am loc in atas pentru ceawoon, gratar, carbuni, cort, bere,vin
Ultima oară modificat Mar Iul 31, 2018 11:42 pm de către Chucky1976, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
botezu'
Mesaje: 78
Membru din: Joi Mai 31, 2018 11:47 am

Re: Vstromania & Friends de Toamna 2018

#10 Mesaj de botezu' » Lun Iul 23, 2018 3:25 pm

Suna bine, m-as baga. Si, ca sa zic asa, e super lux daca avem toalete, dusuri, curent si apa potabila. :) Unde e locul de care zici?

Scrie răspuns